Yalın Üretim Blogları

Muda Konsepti Nedir?

Muda Konsepti Nedir?

Muda, yararsızlık ve savurganlık anlamına gelen Japonca bir terimdir. Muda kavramı genellikle atık yönetimindeki boşlukları ve malzemelerin değerini ve maliyetlerine değip değmediğini belirleyerek nasıl tamamen azaltabileceğinizi veya tamamen ortadan kaldırabileceğinizi ifade eder.

Muda konsepti 7 tür israf içerir:

  1. Nakliye / Taşıma: Zamandan ve paradan tasarruf etmek için azaltılabilen nakliye atıkları.
  2. Hareket: Maliyetleri artırabilecek gereksiz hareketler. Bu, işlemeyi gerçekleştirmek için enerji gerektiren makinelerin yanı sıra çalışanları da içerir.
  3. Beklemek: Beklerken çok fazla zaman ve para harcanabilir. İşçilere ödeme yapıyorsanız, ancak diğer prosedürlerin yapılmasını beklemeleri gerekiyorsa, para önemli ölçüde boşa gidebilir. Bu aynı zamanda makine beklemesini de ifade eder.
  4. Aşırı işleme: Malzemelerin normalde gerekenden daha fazla işlenmesi ürünü üretmek için daha fazla zaman ve para ile sonuçlanır. Bu aynı zamanda gerekenden daha maliyetli ve daha kaliteli bileşenleri de ifade eder.
  5. Aşırı üretim: Bu, ihtiyacı aşan üretimle ilgilidir. Aşırı üretim, daha fazla zaman ve gerekli olmayan diğer kaynaklar demektir.
  6. Envanter: İşe yarayabilecek ancak yalnızca boşta bırakılan herhangi bir malzeme, parasını önceden ödediğiniz için bir tür israftır.
  7. Kusurlar: Kusurlu ve üzerinde çalışılması gereken veya atılabilecek herhangi bir ürün. Ancak, yeniden çalışmak daha fazla çaba gerektirir ve bu da yine daha fazla zaman ve para demektir.

Muda Konseptini Nasıl Uygulayabilirim?

Ofisinizde veya evinizde israf sorununu çözmek istiyorsanız, ilk adım atıklarınızın neler olduğunun farkına varmak ve nihayetinde gelecekte hangi israf malzemelerin önlenebileceğini ve hatta hangilerinin yeniden kullanılabileceğini belirlemektir. Bunlar israf üretimini azaltmak için kullanılır.

  1. Atıkları görünür hale getirin: Kendinizin ve çevrenizdekilerin günlük olarak ne kadar atık üretiklerinin farkında olun.
  2. Atıkları ölçün ve tanımlayın: Plastik ve kağıt atıkları gibi hangi atıkların önlenebileceğini veya yeniden kullanılabileceğini ve hangi malzemelerin basitçe kaçınılmaz atık olarak kabul edildiğini belirlemenizi sağlayan Muda konseptinin devreye girdiği yer burasıdır. Bu, yeşil atık veya tek kullanımlık ürünler anlamına gelebilir.
  3. İsrafı azaltmak veya ortadan kaldırmak: Muda konseptinin nihai hedefi.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Muda Konsepti Nedir?” için bir geri bildirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir