Sanal Tur

Sanal tur, panoramik açıda çekilmiş birden fazla fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir teknolojidir. Sanal tur oluşturulurken kullanılacak fotoğraflar 360 derece fotoğraf çekilmesine olanak sağlayan özel kameralar ve lensler ile çekilir.  

Sanal tur herhangi bir yapının, ortamın ya da ürünün dijital ortamda incelenmesine olanak sunar. Kişi, sanal turlar sayesinde görmek istediği ürünlerin gerçek hayattaki halinin birebir aynısını belirli bir konuma gitmesine gerek kalmadan görebilir, inceleyebilir. Sanal turlar ilgili ürün hakkında bilgilendirme yazıları, videoları ve ses komutları ile desteklenebilir. Böylece sanal turu deneyimleyen kişiler, inceledikleri ürün hakkında daha kapsamlı bilgiler edinebilir. Sanal turlar, sunulan görüntünün sağa-sola ya da yukarı-aşağı yönlerinde hareket ettirilmesiyle gezilebilir. Görüntü daha detaylı incelenebilmek için yakınlaştırılabilir ya da uzaklaştırılabilir. Sanal turlar ve video turları birbirlerine çok benzese de ikisi arasında temel bir fark vardır. Video turları kullanıcıya belirli bir zamanda sadece bir bakış açısı sunarken, sanal turlarda kullanıcı belirli bir zamanda panoramik sahnenin tamamını görüntüleyebilir.

Sanal turlar, işletmelere ürünlerinin tanıtımında çok fazla avantaj sağlar.

  • İnsan kaynakları biriminizde işe yeni girecek personelleriniz için oryantasyon turları hazırlayabilirsiniz.
  • Müşteriler, satın almak istedikleri ürünü normal fotoğraflara nazaran daha detaylı bir şekilde gözlemleyebilir.
  • Ürün hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir. Bu sayede hem müşteri hem de işletmeler zamandan ve diğer masraflardan tasarruf etmiş olur.
  • Sanal turlar sayesinde kişiler bir fabrikanın ya da mağazanın içinde dolaşabilir, satın alacakları ürünün üç boyutlu halini 360 derecede görebilir.

Sadece fiziksel olarak var olan bir ürünün değil, dijital ortamda var olan bir ürünün de sanal turu yapılabilir. UnoPro, geliştirdiği teknoloji sayesinde, Dijital ikiz projeleri içinde de sanal tur gerçekleştirme imkânı sunar.

UnoPro, geliştirmiş olduğu Dijital Model Fabrika projesinde bir sanal tur gerçekleştirmiştir. Bu sanal tur, Dijital Model Fabrika içinde gezintiye çıkmaya, fabrika içerisinde gerçekleştirilen iş akışlarını gözlemlemeye olanak sağlar. Her iş akışının içerdiği bilgi kutucuğu ve tanıtım videosu sayesinde, kullanıcı Dijital Model Fabrika hakkında detaylıca bilgi edinebilir. UnoPro tarafında geliştirilen her dijital ikiz projesi için sanal tur oluşturulabilir. Bu sanal tur içeriği işletmenin isteği doğrultusunda şekillendirilir. UnoPro’nun sağladığı bu hizmet, dijital ikiz projelerini tanıtmada işletmelere öncülük eder.

Sanal Tur Uygulamalarımız