Fabrika Kurulum ve Taşıma Danışmanlığı

İşletmeler ilk doğduklarında büyüme ve satış odaklıdır; büyüme ise genellikle planlı olmaz. Başlangıç noktasına herhangi bir fabrika kurma danışmanlığı almayan işletmeler, fabrika büyürken makinaların ve ekipmanların yerleşimi en pratik şekilde gerçekleştirilir. Genelde bu işlem optimum olmaz. Organizasyon büyürken roller ve sorumluluklar en etkili ve etkin şekilde dizayn edilemezler. Sürece göre tasarlanmayan ve geliştirilmeyen her sistem içindeki bileşenler tarafından “bir şekilde” oluşturulur ve bu elbette içinde pek çok kusur ve verimsizlik barındırır. İlk başlarda bu sistemsiz büyüme sorun çıkartmaz gibi görünür ancak belli bir noktadan sonra yönetsel zorluklar ve sorunlar meydana gelir.

Bu sistemsizliğin bir maliyeti vardır. Bu durum, yönetimin işleri idare edebilmek için daha fazla efor sarf etmesi ve enerji harcaması olarak ortaya çıkar. Diğer taraftan operasyonel maliyetler de artar. 20 kişilik bir imalatta verimliliği artırmak için atölyenin ortasında durmanız yeterlidir ki bu durumda bile analitik yaklaşım uygulamıyorsanız gizli kayıpları göremezsiniz. Ancak işletme 50 kişi ve üzeri bir büyüklüğe ulaştıktan sonra artık hakimiyet kaybolmaya başlar. Sonrasında üretim faaliyetlerini kontrol etmek imkânsız hale gelir. Artık sıra dışı performans ve efor gösterecek başka yapı taşlarına da ihtiyaç duyarsınız ve bu da sizin ve işletmenizin o kişilere bağımlı olması anlamına gelir. Sistemsizlik sizi şahıslara bağımlı kılar.

İşte bu durumda tüm sisteminizi en baştan gözden geçirmeniz ve tüm değer akışınızı, yeniden tasarlamanız gerekir. Mevcut bir işletmenin içinde değişimler hiç kolay değildir. Daha önce verilmiş hatalı kararlardan gelen kısıtlar vardır ve bu kısıtlar en verimli sistemin kurulmasına engel olur. Bireysel performanslara dayalı çalışma yerine sistemsel çalışmaya geçmek için istisnasız her işletmeyi yeniden tasarıma mecbur kılmaktadır. Diğer taraftan büyümeyle birlikte artık mevcut altyapı kapasitesi yeterli değilse taşınma veya yeni bir fabrika kurmak, verimli ve sistemli yeni bir başlangıç yapmak için bir fırsat oluşturmaktadır.

Yeni bir fabrika ile ki bu bir taşınma veya yeni fabrika kurulumu olabilir; en verimli, yönetilmesi en kolay değer akışı, sistemini kurma fırsatına sahip olursunuz. İşte bu noktada UnoPro tecrübesi ve metodolojisiyle size tam destek veren, size rehber olan kutup yıldızınız, yol arkadaşınızdır. UnoPro, Almanya’da Siemens fabrikasının kapatılıp Çek Cumhuriyeti’ne taşınması projesinin yönetimi, Çerkezköy OSB’de kendisine ait elektrik ve otomotiv endüstrisi yan sanayi fabrikasının kurulumu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projesi olan Türkiye’deki işletmelere sistemli ve verimli çalışma konusunda model olması için kurulan 4 Model Fabrikanın sıfırdan kurgulanması, kurulması, devreye alınması ve çalıştırılması tecrübeleriyle fabrika kurulumu ve taşınmaları konusunda Türkiye’deki en yetkin danışmanlık firmasıdır.

Siz de artık daha verimli ve sistemli çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız, bizimle görüşmenizin zamanı gelmiştir. Unutmayın, bu alanda tecrübesi olmayan bir danışmanlık kurumu ile böyle bir projeyi yapmak yeni fabrikanızın, bir nevi çocuğunuzun sakat doğmasına sebep olacaktır. Yeni fabrikanızın sağlıkla doğması ve büyümesi için gerekli tüm uzmanlığı sadece UnoPro’da bulabilirsiniz.