UnoPro'da Sanal Gerçeklik Ortamında İşbaşı Eğitimi

UnoPro olarak işletmelerin dijitalleşme serüvenlerinde yol arkadaşı oluyoruz. Sanal gerçeklik ortamında işbaşı eğitimi adına geliştirdiğimiz projelerle işletmelere son teknoloji araçlarla donatılmış işbaşı eğitim sistemleri sağlıyoruz.  İşletmelerin işbaşı eğitim programlarını ideale en yakın şekilde gerçekleştirmelerine rehberlik ediyoruz. Ayrıca dijital ikiz alanında işletmelerin var olan ya da hayata geçirmek istediği operasyonlarını dijital ortama aktarıyoruz. Karşılaşacakları durumları önceden belirliyor, atılması gereken adımlar hakkında işletmelere öncülük ediyoruz.

Sanal Gerçeklik Ortamında İşbaşı Eğitimi Nedir?

Sanal gerçeklik (VR), gerçek hayattan esinlenilen kurgusal olayların 360 derecede deneyimlenebildiği simüle ortamlar oluşturmak için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknolojiyi deneyimleyebilmek için, alışılagelmiş birçok teknolojik ürünün dışında, geliştirilmiş teknolojiyle aynı adla anılan Sanal Gerçeklik Gözlükleri kullanılır. 

Gelişen bu teknoloji, eğlence sektörünün yanı sıra eğitim ve öğretim alanında da kullanılmaya başlamıştır. Sanal gerçeklik teknolojisi verilecek işbaşı eğitimini daha kapsamlı, daha az maliyetli ve daha ilgi çekici hale getirmeye olanak sunar. Bu sayede eğitim kurumları ve endüstrileri, sanal gerçeklik teknolojisini işbaşı eğitim sistemlerine entegre etmek için hızla hareket etmeye başlamıştır. 

Sanal öğrenme olarak da adlandırabileceğimiz bu teknoloji, güvenli ve kontrollü bir işbaşı eğitim ortamı oluşturur.  Yüz yüze eğitim sırasında karşılaşılabilecek tehlikeli durumları ve kazaları sıfıra indirir. Zorlu eğitim gerektirecek iş alanlarında, öğrenciyi tehlikeye atmadan ve kullanılan araçlardan zayiat vermeden eğitim tamamlanabilir. Aynı zamanda öğrenci, öğrendiklerini birden fazla kez deneyimleyebilir. Bu sayede sanal gerçeklik ortamında işbaşı eğitimi, çeşitli alanlarda başarılı eğitim sonuçlarına ulaşmıştır.

Sanal Gerçeklik Ortamında İşbaşı Eğitimi

Dijital İkiz Nedir?  Nasıl Uygulanır?

Dijital ikiz, herhangi bir nesne, ürün ya da sürecin birebir kopyasının dijital ortamda oluşturulmasıdır. Sanal gerçeklik ortamında işbaşı eğitimini gerçekleştirebilmek için öncelikle eğitimi verilecek cihazın, fabrikanın ya da hizmetin dijital ikizi oluşturulmalıdır. Dijital ikiz uygulamaları, gerçek ve sanal dünya arasında bir köprü görevi görür.Dijital ikiz uygulamaları sayesinde işletmeler, ürünün takibi, tamiri, montajı gibi aşamaları sanal ortamda denetleyebilir. Bu sayede işletmeler operasyonlarıyla ilgili adım atmadan önce olası durumların tespitini yapabilir, sorunların çözümüne sorunla karşılaşmadan önce ulaşabilir.

Sanal Gerçeklik Ortamında İşbaşı Eğitimi Örneklerimiz

Bursa Model Fabrika adına hayata geçirdiğimiz bu demoda abkant makinesinin kullanımına ilişkin işbaşı eğitimini izleyebilirsiniz.

Bu projemizde ise Almanya’dan bir müşterimiz için “Gaz İstasyonu Hat Değiştirme” uygulaması için bir İşbaşı Eğitim programı hazırladık.