Yalın Dönüşümde UnoPro Yaklaşımı

UnoPro Consulting olarak yalın dönüşümü operasyonel mükemmellik olarak kurguluyor ve adlandırıyoruz. Operasyonel mükemmellik; yalın üretimin beş temel ilkesine dayanır. Operasyonel olarak olabildiğince verimli, çevik ve pazardaki taleplere daha hızlı yanıt verebilen bir şirket yönetim yapısı oluşturmaya katkı sağlıyoruz.

Yalın Üretim Eğitimi

İşletmenizin verimliliğini artırmak amacıyla Yalın ve Dijital Dönüşüm eğitimleri vermekteyiz. Firmanızın ihtiyacına yönelik tercih ettiğiniz eğitimleri uygulamalarla destekleyerek, deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Bu sayede, eğitimlerin etkinliği artırılarak, iş sonuçlarında sürekli iyileştirmelerin devamlılığını sağlayabilirsiniz.

Yalın Düşünce Sisteminin İşletmeler İçin Önemi ve İşletmelere Olan Katkısı Nedir?

Yalın dönüşümde kilit noktalardan biri, olayları yeni bir ışık altında düşünmektir. Örneğin, hâlihazırda yapmakta olduğunuz rutinleri alın ve “bunu neden takip ediyorum?” diye sorun. Bu noktada bu sorgulamalar yapıldıkça enteresan sonuçlar ortaya çıkmaya başlar. Günün sonunda neden yapıldığı bilinmeden yapılan işlerin, aslında yapılmasa da sürece kötü bir yönde etkide bulunmayacağı anlaşılır. Bu noktada, verimsizlik ve değer yaratmayan bir süreç vardır. Yalın düşünce bunları sorgulamamızı sağlayacaktır.

Yalın üretim eğitimi ile operatörler ve yönetim bu ilkeye göre hizalandığında daha verimli, etkili ve hızlı yanıt verebilen, hızlı geliştirmeler yapabilen bir şirket yapısı ortaya çıkacaktır. Bir kuruluş baştan bu fikre dayalı olarak planlandığında, onlara kendilerini daha verimli, etkili ve akıcı hale getiren operasyonel ve yönetsel prosedürler verilir.

Yalın Araçlarımız

 1. Yalın Yaklaşım, Endüstri 4.0
 2. Standardizasyon
 3. Değer Akış Haritalama (VSM - Analiz ve Tasarım)
 4. Değer Akış Haritalama 4.0 (VSM 4.0 - Analiz ve Tasarım)
 5. Toplam Üretken Bakım (TPM) - OEE
 6. SMED (Tekli Dakikalarda Kalıp Değişimi)
 7. FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi)
 8. Gemba, Kaizen, Jidoka, Poka Yoke
 9. İş İstasyonu Tasarımı, Ergonomi, 5S
 10. Yamazumi (Hat Dengeleme)
 11. Kanban, Heijunka (Seviyelendirme), Milk- Run
 12. ERP Destekli Üretim Planlama (ERP – MRP II, CRP)
 13. Stratejik Performans Yönetimi
 14. Yetkinlik Yönetimi 
 15. Yalın Liderlik
 16. Etkileme Teknikleri ve Performans Görüşmesi 
 17. Proses Denetimi