Dijital Dönüşüm Blogları

Pick by Light Nedir?

Pick by Light Nedir?

Pick by Light, malzeme çekme doğruluğunu ve verimliliğini artırırken aynı zamanda işçilik maliyetlerinizi de düşürmek için tasarlanmış bir sistem türüdür. Özellikle, depo ve montaj bölümlerindeki çalışanlarınıza ışık destekli manuel toplama, koyma, sıralama ve montaj işlemi konularında rehberlik etmek için kullanılır.

Pick by light sistemleri, depo toplama operasyonlarınızı kolaylaştırmak için tasarlanmış basit ama sağlam sistemlerdir, böylece verimliliği, üretkenliği ve toplama doğruluğunu artırırken aynı zamanda maliyetleri de düşürür.

Bir depodaki pick by light sistemlerinde küçük farklılıklar vardır, ancak standart teknoloji şu şekilde çalışır:

  1. Operatörler ürün barkodlarını tarar.
  2. Sistemin LED ışıkları yanar ve operatörü belirtilen depolama konumuna yönlendirmek için bir yol aydınlatır. Orada, sistem daha sonra kaç tane ve hangi öğelerin seçilmesi gerektiğini gösterir.
  3. Operatör öğeleri seçer, tutma kabına yerleştirir ve ardından malzeme çekme işlemini onaylamak için bir düğmeye basar.
  4. Sistem bu şekilde devam eder ve tüm öğeler toplanıp kendi tutma kaplarına yerleştirilene kadar her sektörü toplama için aydınlatır.

Depolama operasyonları devam ederken, pick-by-light sistemleri, üretkenliği ve verimliliği artırmanın yanı sıra toplama hatalarını azaltmak için mükemmel bir araçtır.

Pick By Light Sisteminin Faydaları:

Kullanım Kolaylığı

Operatörleri geleneksel toplama konusunda eğitmek, deponuzun büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak saatlerce veya daha fazla sürebilir. Verimli bir pick by light sistemi ile eğitimi 30-45 dakikaya kadar azaltabilirsiniz.

Sistem Entegrasyonu

Depolama gereksinimlerinize bağlı olarak, daha iyi depo kontrolleri için mevcut bir depo yönetim sistemi (WMS), kurumsal kaynak planlaması (ERP), tedarik zinciri yönetimi veya diğer ana bilgisayar sistemleriyle birlikte pick by light sisteminizi entegre edebilirsiniz.

Ayrıca, daha gelişmiş pick by light sistemleri pick-rate raporları üretebilir, üretkenliği ve diğer metrikleri analiz edebilir ve ayrıca emek-sipariş hacmi ihtiyaçlarını hesaba katmak için çalışma bölgelerinin boyutunda farklılıklara izin verebilir.

Artan Verimlilik

Pick by Light sistemleri gereksiz yürümeyi en aza indirmeye yardımcı olur ve bu nedenle verimliliği artırır. Ek olarak, bir siparişin birden fazla çalışma bölgesinden geçmesi gerekiyorsa, Pick by Light sisteminiz siparişi takip ederek boşta kalma süresini azaltmaya yardımcı olur.

Düşük Kağıt Kullanımı

Artan verimlilik avantajına bağlı olarak, kağıtsız bir toplama sisteminin faydalarını not etmek önemlidir. Kısacası: Operatörleriniz, kağıt tabanlı kayıtlar arasında gezinme adımını ortadan kaldırdıklarında zamandan tasarruf sağlarlar.

Geliştirilmiş Sipariş Doğruluğu Sağlar

Müşteri hizmetleri açısından bakıldığında, pick by light sistemlerinin en büyük yararı daha az toplama hatasıdır. Pick by light, sipariş karşılama performansını artırmaya yardımcı olur ve bu da müşterileri mutlu eder.

Daha Düşük İşçilik Maliyetleri

Geleneksel toplama yöntemleri, depo operasyonlarındaki en büyük giderlerden birine katkıda bulunur. Ancak, daha az yürüme, sipariş yerine getirme süresi ve daha yüksek sipariş doğruluğu için pick by light sistemi kullandığınızda, tüm bu faktörlere ek olarak işletmenize önemli bir fayda daha sağlanır: Daha düşük işçilik maliyetleri!

Bu, daha fazla üretkenlik ve verimliliğin doğal bir sonucudur, ancak kayda değer bir sonuçtur. Pick by light sistemi kendi yatırım maliyetini kolayca amorti edebilir.

Özetle pick by sistemleri, hem büyük hem de küçük işletmelere büyük avantajlar sunar. Sizde işletmenizde pick by light sistemlerinin faydalarından yararlanmak istiyor musunuz? Sizin için doğru olan çözümü tartışalım. Bugün bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir