Yalın Üretim Blogları

Heijunka Nedir?

Heijunka Nedir?

Heijunka, sabit bir zaman dilimi içinde üretim tipi ve miktarını seviyelendirme yöntemidir. Heijunka, parti üretimini ortadan kaldırırken üretimin müşteri taleplerini verimli olarak karşılamasını mümkün kılar.

Heijunka, bir üretim sürecindeki eşitsizliği azaltmak ve aşırı yük olasılığını en aza indirmek için yalın bir yöntemdir. Heijunka terimi Japonca’dan gelir ve kelimenin tam anlamıyla tesviye anlamına gelir. Talep değişikliklerine tepki vermenize ve kapasitenizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir.

Heijunka üretimi istikrarsız inip çıkan müşteri siparişlerinin gerçek akışına göre ayarlamaz, bir dönem içindeki toplam hacmi alır ve bunu her gün aynı ürün karmasının ve aynı miktarın yapılacağı şekilde düzleştirir. Heijunka üretim sistemini sağlamanın yolu, setup süreleri kısaltarak daha sık model değişimi yapmaktır.

Heijunka’yı uygulayarak, toplu iş üretmeyi durdurabilir ve müşteri talebine göre siparişleri işlemeye başlayabilirsiniz. Bu, sipariş hacmi düşük olduğunda satın alınmayı bekleyen daha az rezerv malınız olacağından, stok maliyetlerinizi azaltmanıza olanak tanır.
Öte yandan, takt sürenize veya basitçe ortalama satış oranınıza göre değer üreteceğiniz için, talep arttığında süreciniz ve ekibiniz aşırı yükten korunacaktır.

Yani, heijunka, ortalama talebinize göre dalgalanmalara tepki verebilmeniz için sabit bir hızda müşterinize değer üretmenizi ve sunmanızı sağlar.

Heijunka Avantajları

  • Stok ve depolama maliyetleri azalır.
  • Gecikmelerin ve elde kalan siparişlerin önüne geçilir.
  • Üretim planlarındaki değişikliklere daha kolay uyum sağlamayı mümkün kılar.
  • İş gücü ve makinelerin dengeli kullanılmasını sağlar.
  • Malzeme ihtiyaç planlama, kapasite planlama ve çizelgeleme süreçleri çalıştırılarak, hem kaynaklar en etkin şekilde kullanılır, hem de hedeflenen müşteri siparişleri zamanında karşılanarak, müşteri memnuniyeti sağlanır.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir