Yalın Üretim Blogları

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik Nedir?

Yalın üretim müşterinin istediğini zamanında teslim ederken, israfları ve katma değeri olmayan faaliyetleri ortadan kaldırarak maliyetleri azaltmak için sistematik yöntemlerin kullanılması anlamına gelir. Yalın üretim, ilk olarak Henry Ford’un öncülük ettiği kavramlara dayalı olarak Japonya’daki Toyota Motor Co. tarafından geliştirildi ve şimdi seri üretimin ötesinde hizmet odaklı işletmelere, ajanslara ve ofislere uygulanıyor.

Açıkça çevresel sonuçları hedeflemeden bile, yalın çabalar önemli çevresel faydalar sağlayabilir. Ancak çevresel atıklar ve kirlilik birincil odak noktaları olmadığından, bu kazanımlar yalının normal şemasında maksimize edilemeyebilir.

Sürdürülebilirlik ise, bugünün ihtiyaçlarını geleceğin ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılamaktır. Bugünün zorluğu, geleceği tehlikeye atmamak için bir şirketin iş yapma şekli hakkında bütünsel olarak düşünmektir. Son yıllarda birçok şirket, tüm iş süreçleri ve ürünleri için yüksek kalite ve hizmeti korurken çevresel etkiyi en aza indirmek için temel bir hedef belirlemiştir. Bu genellikle “sürdürülebilirlik” veya “yeşil üretim” olarak adlandırılır.

Sürdürülebilir Üretim

Sürdürülebilir Üretim, olumsuz çevresel etkileri en aza indiren, enerji ve doğal kaynakları koruyan, çalışanlar, topluluklar ve tüketiciler için güvenli ve ekonomik olarak sağlam süreçleri kullanan üretilmiş ürünlerin yaratılmasıdır. Yeşil Üretim, üreticilerin üretkenliklerini, karlılıklarını ve rekabet güçlerini artırmalarına yardımcı olan sürekli iyileştirme stratejisinin bir parçasıdır. Yeşil üretimin faydaları arasında israf ve yeniden işlemenin azaltılması, tehlikeli israfların azaltılması, çevresel performansın iyileştirilmesi, uyumluluk ve sorumluluk maliyetlerinin önlenmesi, ürününüzü gerçekleştirmek için gereken hammadde, kaynak ve enerji miktarının azalması yer alır.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Sürdürülebilirlik Nedir?” için bir geri bildirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir