Yalın Üretim Blogları

Milk Run Nedir?

Milk Run Nedir?

Milk Run terimi, lojistikte, farklı satıcılardan farklı teslimatların maksimum kapasite kullanımı ve minimum maliyetle gerçekleştirilmesini sağlayan bir teslimat yöntemidir. Milk Run adı, kamyonların günlük süt ihtiyacını mandıra kooperatiflerine ulaştırmak için kullandıkları yöntemden türetilmiştir. Milk Run, hem talep gereksinimini hem de en az maliyetle etkin taşımayı karşılamak için minimum mesafe katedilmesini ve maksimum talebin kamyona veya teslimat aracına taşınmasını sağlar.

Bu, yükün birçok farklı yerde ve daha küçük birimlerde dağıldığı durumlarda uygulanır.

Böyle bir durumda her merkezden tek tek taşıma çok pahalı olacağından ihtiyaca göre bir şema tasarlanmakta ve buna göre tüm farklı üniteler temin edilip taşınmaktadır.

Milk Run Önemi

Operasyonlarda bir süreç olarak Milk Run, daha yüksek verimlilikte minimum maliyetle sonuçlanan bir yöntemi savunduğu için oldukça önemlidir. Her bir tedarikçi veya satıcının merkezi bir talep noktasına birden fazla teslimat göndermesi yerine, tek bir teslimat aracı farklı noktalara uğrar ve malları alır. Bu, maliyetlerin daha az olmasını ve bir aracın tamamen kullanılmasını sağlar. Dairesel bir hareket tam olarak Milk Run yönteminin nasıl çalıştığını anlamamız için örnek olarak gösterilebilir.

Tipik Milk Run Çalıştırma Adımları

  1. Araç ilk merkez noktadan hareket eder.
  2. Her bir tedarikçi noktasında yükleme yapılır.
  3. Her bir tedarikçi noktasında varsa boşaltma yapılır.
  4. Merkezi noktada nihai boşaltma yapılır.

Milk Run Örneği

Diyelim ki 20 farklı ekmek satıcısı var ve müşterinin taleplerini karşılamak için merkezi bir noktaya ekmek gönderiyorlar ve bir önceki günden kalan ekmekleri topluyorlar. Bunu yapmanın 2 yolu vardır:

  1. Tedarikçiler talep merkezine kendi teslimat kamyonlarını gönderir ve taze ekmek teslim eder ve artıkları toplar.
  2.  Merkez noktadan hareket eden ve her bir tedarikçiye tek tek giden ve taze ekmek toplayan ve arta kalanları ilgili tedarikçiye bırakan bir kamyon vardır. Birden fazla sefer olabilir.

Milk Run ikinci yöntemdir.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Milk Run Nedir?” için bir geri bildirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir