Yalın Üretim Blogları

Muri Nedir ve Nasıl Azaltılabilir?

Muri Nedir

Muri, “kişinin gücünün ötesinde, aşırılık, imkansız veya mantıksızlık” anlamına gelen Japonca bir terimdir. Bu, ekibinizi kapasitelerinin ötesine zorlamak anlamına gelir. Bu açıkça bir sorun olsa da, atıkla arasında nasıl bir ilişki vardır?

Muri, diğer iki atık türü olan Muda ve Mura ile derinden iç içedir. Mura (düzensizlik), ekibinizin aşırı iş yükü ve yapacak hiçbir şeyi olmaması arasında gidip gelmesine yol açar. Birçok Muda – Aşırı Üretim, Aşırı İşleme, Hareket ve Taşıma – ekibinizin iş yükünü gereksiz yere artırır. Muri ayrıca Muda’ya neden olabilir. Örneğin, bir takım son teslim tarihini doğru bir şekilde yapmak için yeterli zaman olmadan tamamlamak için acele ederse, israfa neden olur.

Diğer iki atık, Muda ve Mura gibi, Muri de Kanban ve Yalın Üretimin orijinal temeli olan Toyota Üretim Sisteminden kaynaklanmaktadır. Bazı Yalın Üretim kavramlarının bilgi çalışma ortamı için güncellenmesi gerekirken, sürecinizde aşırı yükün sorunlara neden olduğu bazı alanları önceden kestirebilirsiniz. Muri’nin bazı yaygın nedenlerine bir göz atalım:

Mantıksız talepler

Muri’nin bir numaralı nedeni, ekibinizden aşırı, mantıksız ve gereksiz taleplerdir. Bir ekibe daha fazla iş yüklemek, otomatik olarak daha fazla iş teslimi anlamına gelmez – bunun yerine, artan stres, daha fazla hata ve tamamlanmamış iş demektir.

Görevlerin/kişilerin yetersiz dağılımı

Çok fazla çalışma Muri’nin bariz bir nedenidir, ancak yetersiz tahsis edilen çalışma aynı şekilde aşırı yüke de yol açabilir. Görevlerin bağımlılıkları dikkate alınmadan takıma doğru miktarda iş verildiğinde, tıkanıklıkların olacağı kesindir. Bu, özellikle bazı görevlerin yalnızca bir veya iki belirli kişi tarafından gerçekleştirilebildiği oldukça uzmanlaşmış ekiplerde yaygındır.

Aşırı Muda ve Mura

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, üç atık birbiriyle bağlantılıdır ve birbirini etkiler. Aşırı İşleme ve Aşırı Üretim Mudaları, ekibiniz için gereksiz işlerin sık görülen nedenleridir ve değer katmak için harcanabilecek zamanı tüketir. Prosesinizdeki eşitsizlik, aşırı yük ve atık seviyeleri ile orantılı olarak ilişkilidir.

Muri Nasıl Azaltılır?

Sürecinizde Muri’yi azaltmanın anahtarı, ekibinizden gelen taleplerin ekip kapasitenize uygun hale getirilmesini sağlamaktır. Talep ve kapasite mümkün olduğunca eşit olduğunda, iş akışınız sorunsuz, akıcı ve verimli hale gelir. Kolaylaştırılmış iş akışları, tutarlı sonuçların daha hızlı yerine getirilmesini sağlar.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur.

Hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir