Yalın Üretim Blogları

Toplam Verimli Bakım İşiniz İçin İdeal Mi?

Çeşitli imalat ve sanayi sektörlerinde çok az yöntem alışılagelmiştir ve her şirket farklıdır. Toplam Verimli Bakımı (TVB) sistemsel ve yalın bir bakım sisteminin oluşmasını sağlayarak, uygulamada kuruluşunuz için verimli bir bakım sistemi oluşturur. Bunu daha küçük ölçekte, bir pilot program olarak uygulamak veya kalıcı bir çözüm olarak taahhütte bulunmadan önce belirli bir süre (birkaç ay kadar) için sonuçları gözlemleyerek zaman ayırmaya değer.

Kestirimci bakım (ing. CBM), TVB’nin bir parçasıdır, ancak ekipmanın sürekli izlenmesini, endüstriyel nesnelerin internet çözümlerinin uygulanması ve kullanılması yoluyla sağlar. Ekipman verimliliğinin gözetimini en son (ve tamamen objektif) teknolojiye verme konusunda kendinizi daha rahat hissediyorsanız bu tercih edilebilir. Kestirimci Bakımın uygulanması ve sürdürülmesi bazı test ekipmanları ile gerçekleştirilir; termal kamera, vibrasyon ölçer, vs bu yüzden biraz maliyetli bir yöntem olabilir.

Ekipmanınız İçin En İyi Bakım Stratejisini Nasıl Tasarlarsınız?

Diğerlerine kıyasla belirli bir bakım modelini seçmemeyi de düşünebilirsiniz: Bunun yerine, kuruluşunuzun özel ihtiyaçları için benzersiz bir model oluşturarak birden çok yöntemin unsurlarını birleştirebilirsiniz. Örneğin, düşük öncelikli veya düşük arıza riski olan ekipman için reaktif bir yaklaşım ele almak mantıksız gözükmez. Aynı zamanda, operatörlerinizin endüstriyel kontrol sisteminiz (ICS) gibi kritik operasyonel teknolojilere uygulamalı bir sahiplik yaklaşımı benimsemesini sağlayabilirsiniz. Bu tarz çeşitliliğe, çalışanların buna alışması zaman alacağından, kademeli olarak ilerlemeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Toplam Üretken Bakım, çalışanlara ekipmanın bakımıyla övünmeleri için ilham vererek ekipmanın güvenilirliğini arttırmayı amaçlar. İyi ve doğru bir biçimde yapılırsa, yaklaşım, proaktif şirket kültürü, azalan ciro, iyileştirilmiş kaliteli sonuç ve daha fazla müşteri memnuniyeti gibi ölçülebilir, kalıcı faydalar sağlayabilir.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika‘sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir