Yalın Üretim Blogları

Otonomasyon Nedir?

Otonomasyon Nedir?

Otomasyonla karıştırılmaması gereken otonomasyon, yalın üretim tekniklerinden Jidoka prensibi için kullanılan Türkçe karşılıktır. Bu terim, Jidoka içerisinde kullanılan bir makine tasarımı özelliği olarak da ifade edilebilir. Aynı zamanda bu yöntem “insan zekasına sahip otomasyon” olarak da tanımlanmaktadır. Otonomasyon aslında bir tür üretim kontrol yöntemidir. Montaj hattı gibi üretim sisteminde meydana gelen arızalar tespit edilerek daha fazla soruna yol açmadan üretim durdurulur. Shigeo Shingo tarafından ön otomasyon olarak da tanımlanan bu sistem, her makine için operatör atama zorunluluğunu ortadan kaldırır.

Otonomasyon Ne İşe Yarar?

Otonomasyon sayesinde bir fabrikada ya da bir tesiste bulunan makinaların gerçekleştirdiği anormal durumlar tespit edilebilir. Tespit edilen bu anomali sonucunda da çalışmakta olan üretim veya montaj hattı durdurulur. Böylelikle hem üretim hataları engellenebilir, hem de ortaya çıkabilecek makine arızalarının önüne geçmek mümkün olur.

Jidoka yani otonomasyon sayesinde hataların gerçek anlamda neden kaynaklandığı tespit etmek mümkün olur. Yani sorunun ana nedeni incelenebilir. Böylelikle sorun tespit edilerek proses iyileştirilmesi de kolaylıkla yapılabilir. Bu süreç boyunca dört temel adım izlenir:

  1. Sistemde meydana gelen anormal durumun tespit edilmesi
  2. Sistemin durdurulması
  3. Meydana gelen sorunun ya da acil durumun düzeltilmesi
  4. Soruna neden olan ana kaynağın (kök neden) araştırılması ve proses iyileştirme çalışmasının gerçekleştirilmesi

Bu adımlar sayesinde aynı proseste ya da aynı makinada aynı sorunun tekrar yaşanmasının önüne geçilir. Bu da kaynakların üretimin farklı alanlarına aktarılmasına izin verir.

Otonomasyon Hangi Faydaları Sunar?

Otonomasyon işletmelere ve tesislere çok sayıda fayda sunar. Bunlardan en önemlisi hatalı ürün üretilmesinin önüne geçilmesidir. Hatalı ürünler tesislere ek maliyet olarak geri döner. Bu nedenle bu gibi ürünlerin en kısa sürede tespit edilmesi ve hataya neden olan ana sorunun düzeltilmesi gerekir.

Diğer bir fayda ise aşırı üretimin önüne geçmektir. Yalın üretim sistemi kapsamında yer aldığı için ihtiyaç duyulandan fazla ürün üretilmesi bu sistemde uygulanmaz. Aynı zamanda makinaların başına operatörün beklemesi zorunluluğunu da ortadan kaldırır. Çeşitli kontrol mekanizmalarıyla birlikte uygulanan otonomasyon, tüm sürecin otomatik bir şekilde ve insan müdahalesi olmadan gerçekleşmesine izin verir. 

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir