Yalın Üretim Blogları

Toplam Verimli Bakımın Esasları

Tesisiniz için koruyucu bir bakım modeli benimsemek ve onun esaslarını düzenli zamanlarda uygulamak şirketinizin toplam üretimini artırır, ekipmanlarınızı ideal düzeyde çalışır durumda tutar ve aksama süresini indirger. Toplam Verimli Bakım (TVB) hedefleri başarmak için baz alınan metotların arasındadır, örneğin: TVB yaklaşımı çoğunlukla çalışanın güçlendirilmesine odaklıdır ve daha fazla verimlilik, performans, ve kaliteyi garanti etmeyi amaçlar.

Performans, arıza olasılığını en aza indirerek ve operasyonel yavaşlamaların veya duraklamaların mümkün olduğunca seyrek olmasını sağlayarak optimize edilir. Bu da, bitmiş ürünlerinizin kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek ürün kusurları olasılığını önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, TVB stratejisinin uygulanması, genel ekipman verimliliğini artırarak zaman içinde kayda değer maliyet tasarrufları sağlar.

Otonom Bakım

TVB, tesis genelindeki çeşitli makinelerin düzenli operatörlerine yağlama, temizlik ve muayene gibi rutin ekipman bakım görevleri için sorumluluklar verir. Bu nedenle işçiler, ekipmanı tekrar çalışır duruma getirmek için özel bakım teknisyenlerinin müdahalesine güvenerek, ekipmanlarının bakımsız kalmasına veya başka bir şekilde kötü durumda olmamasına imkan sağlarlar.

Devam Eden Planlı Bakım Stratejisi

TVB, tipik olarak, ölçülen ve/veya tahmin edilen arıza oranlarına dayalı olarak bakım görevlerinin programlanmasını içerir. Bu, beklenmedik duruşları azaltır, ekipmanın mesai saatleri dışında servise alınmasına olanak tanır ve envanteri azaltır (hem arızaya açık hem de aşınmaya açık parçaların gelişmiş kontrolü sayesinde). 

Erken Ekipman Yönetimi

TVB yaklaşımıyla kazanılan beceri, makinelerinin anlaşılması ve pratik bilgisi, bu prensipte yeni ekipmanların geliştirilmesine ve tasarlanmasına yöneliktir. TVB düzgün bir şekilde uygulandığında ve yürütüldüğünde daha az başlatma sorunu olduğundan, yeni makineler ideal performans düzeyine daha hızlı ulaşır. Ek olarak, ekipman servisi ve diğer bakım faaliyetleri, kurulumdan önce çalışanların katılımı ve pratik incelemenin bir sonucu olarak çok daha güvenilirdir.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin dijital ve yalın dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir