Yalın Üretim Blogları

Yamazumi Nedir?

Yamazumi Nedir?

Yamazumi, kelimenin tam anlamıyla yığmak anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Yamazumi iş dengesi çizelgeleri, bir dizi görevin iş içeriğini görsel olarak sunmak ve iş dengelemesini ve katma değeri olmayan iş içeriğinin ortadan kaldırılmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Bir Yamazumi grafiği (veya Yamazumi panosu), belirli bir süreçteki döngü süresinin kaynağını gösteren yığılmış bir çubuk grafiktir. Bu grafik, optimizasyon amacıyla süreçleri grafik olarak temsil etmek için kullanılır.

İşlem görevleri, bir yığın çubuk grafikte ayrı ayrı temsil edilir bunlar: Katma Değerli, Katma Değeri Olmayan veya İsraf olarak kategorize edilebilir. Her görevin ortalama süresi kaydedilir ve çubuk grafikte görüntülenir. Her süreç görevi, tüm süreç adımını temsil edecek şekilde istiflenir.

Bir Yamazumi şemasındaki çubukları derlemek için, işi yakından gözlemlemeniz ve zamanlamanız gerekir. Ayrıntılara dikkat ederek, yapılan bireysel görevleri not edin (iş nasıl tamamlanıyor) ve ek olarak değer katıp katmadıklarını veya uygulanan adımın boşa olup olmadığını belirleyin. Çoğu zaman, çizgi dengeleme faaliyetlerine yardımcı olmak için bir hedef çevrim süresi (ortalama çevrim süresi / takt süresi) çizilir. Yamazumi şeması, hem süreç israflarının giderilmesi hem de çizgi dengeleme faaliyeti için veya hangi alanların yalnız bırakılacağını belirlemek için kullanılır. Hedef süreci optimize etmek ve dengelemek için süreç adımları değiştirilebilir, yeniden düzenlenebilir veya silinebilir.

Yamazumi Faydaları

Bir Yamazumi çizelgesi, hangi süreçlerin aşırı yüklendiğini veya yetersiz kullanıldığını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olabilir. Çizgiyi yeniden dengelemeye veya süreci yeniden düzenlemeye ihtiyaç olduğunda da yararlıdır. Bu genellikle takt zamanı değiştiğinde olur. Bir Yamazumi çizelgesi, iş istasyonları veya makineler arasındaki performansı karşılaştırmanıza da yardımcı olur. Tüm hatlarınızda çevrim süresi sağlayarak, hangilerinin optimize edilmesi gerektiğini görebilirsiniz. Daha dengeli bir çizgiye ulaşmak, öngörülebilirliği elde etmenize ve müşteri talebinin tutarlı bir şekilde zamanında karşılanmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir