Yalın Üretim Blogları

Yalın Dönüşüm Yolculuğuna Başlarken

Yalın Dönüşüme başlarken aklımıza ilk olarak hangi yöntem ile başlamak gerektiği gelir. Kimisi Değer Akış Haritalama (VSM) ile başlamayı tercih ederken kimisi de 5S ile başlamayı tercih eder. Bu firmanın dinamiklerine ya da Yalın Dönüşüm Lideri’nin tercihine kalabilir. Bu kısmı ayrı bir yazıda tartışırız. Mademki, Yalın Dönüşüme nereden başlanır ile ilgili ilk yazımız olacak, o zaman sürecin de en başından başlamalıyız. 

Yalın Dönüşüme karar verdiyseniz kendinizi bir yolculukta düşünün. Zorlu doğa parkuru gibi… Bu yolculuğa ben “Yalın Yolculuk” diyorum. Gitmek istediğiniz yeri seçtiğiniz ve sonucunda fayda sağlayacağınız bir yolculuk. Yolculuğa ise tek başına çıkmak sıkıcı ve zorlu olacağından yanınızda inanan ve güvendiğiniz arkadaşlarınızın olması gerekir. Bunlar da sizin ekip arkadaşlarınız…

Yalın Dönüşüm zorlu bir yolculuktur. Şirket olarak dönüşmeniz ve değişmeniz gerekir. Kişileri alışkanlıklarından vazgeçirmek için ikna etmelisiniz. Direnenler olacak. İnanmayanlar olacak. Yanınızdaymış gibi görünüp karşı safta yer tutanlar olacak. Bunların hepsine karşı güçlü bir savunma yapmanız gerekecek. Bunu yaparken en önemli etken ise yönetim desteği olacak.

Yalın Yolculukta en temel etken yönetim desteğidir. Yönetim desteğini almadan “Yalın Dönüşüm” yolculuğuna çıktığınızda kısa bir süre sonra yanınızda veya arkanızda kimsenin kalmadığını göreceksiniz. Aramızda kalsın, bu konuda iyi ve kötü tecrübelerim de var. 

Yönetimin istediği, inandığı ve sürece dahil olduğu bir durumda çalışanlar da hayatta kalmak için sürece dahil olacaklardır. Yeni fikirler üretecekler, sonuçları gördükçe daha fazla inanacaklar ve artık değişmeye başlayacaklardır. 

Yönetimin dahil olmadığı bir durumda ise yanınızda inanan bir ekip ile çıktığınız da dahi hem yönetimi hem de çalışanları sürece dahil etmeye çalışmak sizi de yoracaktır. Bir süre sonra siz de kendinizi tüm çalışanlar gibi yangın söndürme işlerinde bulacaksınız. Kısa bir süre sonra başladığınız noktaya geri döneceksiniz. Üst yönetimin gücünü kullanarak kişilere zorla yaptırmak ise sizin için tehlikeli olacaktır.  Bu durum ters tepebilir ve sizi şirket içerisinde zor durumda bırakabilir. 

Sonuç olarak, Yalın Dönüşüm yolculuğuna çıkmak istiyorsanız yanınızda size inanan ekibiniz ve sizi destekleyen yönetimin olması gerekir. Yine de kolay bir yolculuk olmayacaktır. 

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

Volkan ÖZTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir