Yalın Üretim Blogları

Yalın Üretim Araçları Nelerdir?

“Yalın” ile ilişkili birçok Yalın Üretim Aracı ve ilke bulunmaktadır. Bunların, işinizi geliştirmek için açıkça tanımlanmış ve planlanmış bir planın parçası olarak uygulanması gerekir.

UnoPro’nun modüller içerisinde incelediği araçların her biri kendi başına uygulanabilir, ancak her zaman en büyük değer, kapsamlı bir yalın uygulaması ile ortaya çıkacaktır. Yalın üretim araçları her tür işletme için uygundur; hem imalat hem de hizmet şirketlerine kolaylıkla uygulanabilir.
İşletmenizde uygulamanız ve kullanmanız gereken önemli yalın araçlarından bazılarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Standardizasyon

Standardizasyon, bir işi yaparken tüm çalışanların takip etmesi gereken prosedürlerin oluşturulmasıdır. En temel yöntemi SOP (Standart Operasyon Prosedürlerleri)’dir.  Bir standart operasyon prosedürünün amacı, kontrol edilmiş bir prosesin performansını tanımlamaktır. Herhangi bir şeye başlamadan önce standartlaştırılmış işlemler gereklidir. İşi yapmanın net ve üzerinde mutabık kalınmış bir yolu yoksa, işin nasıl yapılacağı hususunda geniş bir varyasyon fırsatına sahip olursunuz. Her seferinde en etkili şekilde gerçekleştirmemizi sağlamak için süreçler üzerinde anlaşmaya varılması, belgelenmesi ve kontrol edilmesi önem arz eder.

5S

5S muhtemelen en iyi bilinen yalın araçtır; genellikle bir şirket yalın yolculuğuna başladığında ilk olarak 5S’i uygular. En kısa tanımıyla 5S, size verimli, güvenli ve ergonomik çalışmayı sağlayacak şekilde düzenli ve özenli bir çalışma ortamı sağlamanın yoludur. Japonlar tarafından ortaya çıkartılmış bir yalın üretim aracı olan 5S, Japonca baş harfleri “S” ile başlayan 5 kelimenin işyerlerinde düzenin sağlanmasının, gereksiz malzeme stoğunun engellenmesinin, çalışan verimliliğinin arttırılmasının sağlanması amacıyla bir araya getirilip uygulanması ile oluşturulan bir sistematiktir.

Toplam Verimli Bakım

Toplam Verimli Bakım, Yalın Üretim yolculuğunun en önemli adımlarından birisidir. TPM kararlılık, güvenilirlik ve kabiliyetten oluşan bir üretim ortamı yaratır. İstikrarlı bir altyapı, daha sıkı bir şekilde birbirine bağlanmış Yalın uygulamaların başarıyla başlatılabilmesi ve daha da önemlisi sürdürülebilmesi için oluşturulması gereken kritik bir temeldir. Güvenebileceğiniz makinelere ve süreçlere sahip olmak, her işletme için hayati önem taşır. Toplam Verimli Bakım, herhangi bir sorunun ilk etapta ortaya çıkmasını önlemeyi amaçlayan tam kapsamlı bir bakım yaklaşımıdır.

Proses Denetimi

Proses denetimi, firma çalışmalarına değer katmak ve geliştirmek için kaynakların ekonomiklik, etkililik ve verimlilik esaslarına göre yönetilip yönetilmediğini değerlendirmek ve rehberlik yapmak amacıyla yapılan bağımsız, nesnel güvence sağlama faaliyetleridir. Aynı zamanda firmanın verimlilik ve gelişiminin sağlanmasına yönelik yol haritasının çıkartılmasını sağlar.

Yamazumi ve Milk Run 

Yamazumi, iş adımlarının, zaman ölçüm değerleri kullanılarak takt zamanına ve diğer kısıtlara uygun şekilde dengelenmesidir. Fabrika içi milk run, hammadde, yarı mamul ve mamüllerin taşınmasını planlayan, sık ve çekme esaslı taşımaya dayalı bir sistemdir.

OEE

Genel Ekipman Verimliliği (OEE), bir sürecin genel kullanılabilirliğini, performansını ve kalitesini ölçmek için Toplam Üretken Bakım içinde kullanılan ölçüdür. 6 büyük kaybın her birinin ölçülmesiyle oluşan bileşik bir ölçüdür ve problem çözme girişimlerinizi yönlendirmek için kullanılabilir.

Yalın Üretim’de 6 Büyük Kayıp

Herhangi bir Toplam Üretken Bakım uygulamasında üretkenliğinizdeki kaybın nedenlerini anlamanız gerekir. Bu, 6 büyük kayba bakılarak tanımlanır:

  • Arızalar
  • Setup ve ayar kayıpları
  • Boşta bekleme ve küçük duruşlar
  • Hız kaybı
  • Kalkış fireleri
  • Proses fireleri

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur.

Hemen iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir