Avrupa’da pek çok örneği olan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi yani Model Fabrika nedir?

Bursa Model Fabrika

Günümüzde Model Fabrika projesi ön plana çıkıyor. Ülkemizde üretim verimliliğini artırmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü (VGM) tam bir seferberlik halinde sanayi kuruluşlarına, özellikle de KOBİ’lere faydalı olmak için, KOBİ’lerin ülkeye daha faydalı olabilmesi için çok ciddi miktarda çaba, para ve alın teri harcamakta.

Şu anda VGM’nin en önem verdiği projenin Model Fabrika projesi olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara’da kurulan ilk Model Fabrika’dan sonra 2. ancak tamamen yerli ve milli olma özelliğiyle 1. Model Fabrika olan Bursa Model Fabrika,  Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, VGM ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile kuruldu.

Bu büyük projeyi gerçekleştirme heyecanı, gururu, mutluluğu ekibimle birlikte şirketimiz UnoPro’nun oldu.

Model Fabrika en basit ifadesi ile, gerçek bir ürünün üretim prosesleri, makineleri, kalıp ve aparatları ve buna ait kalite sistemi, Üretim Performans Yönetim Sistemi veya ERP gibi yazılımları, çalışanları, yönetim sistemi yani bir fabrika ortamında olan tüm unsurları üzerinden uygulamalı eğitim veren bir eğitim kurumudur.

Buna ihtiyaç duyulmasının temel sebebi kişinin teorisini öğrendiği bir konuyu uyguladıktan sonra hatırlama oranının başka hiçbir yöntemde bu kadar yüksek olmamasıdır. Diğer taraftan sanayicimizin ikna olma ihtimalinin en yüksek olduğu yöntem de budur. Sadece teoride kalan veya sanayicinin imalatı ile benzeştiremediği, örtüştüremediği eğitimler maalesef sanayicimize ulaşamamakta, hedeflenen yalın ve dijital dönüşüm için yeterli motivasyonu sağlamamaktadır.

Model Fabrika bu haliyle herhangi bir eğitim kurumu veya herhangi bir fabrika olmaktan çok ötedir. Proje sahipleri tarafından bizim bu proje için uygun görülmemizin sebebi de endüstri mühendisliğinden her kademe profesyonel yöneticiliğe, sanayicilikten akademisyenliğe kadar masanın her tarafını kapsayan bir tecrübe ve bilgi birikimine sahip olmamızdır. Bu çoğul perspektif şirketimizi eşsiz yapmaktadır.

Sanayicimiz işinin kuruluşunun en başından beri uyguladığı, alıştığı, doğruluğundan ve başarısından emin olduğu, sonuçlarını bildiği, yönetebildiği tarzından kolay kolay vazgeçemiyor. Çok da haksız sayılmaz, çünkü vazgeçmesi, kendisini güvensiz hissedeceği bir alana girmesi anlamına geliyor. Dönüşmek, alışkanlıklarını bırakmak en zor şeylerden biri ve kişi bunu çok istese bile bırakın başarmayı, başlangıç bile yapamayabilir. Böyle bir motivasyonun oluşması için çok kuvvetli argümanlar oluşmalıdır; mesela sanayici kendi işletmesinde pilot projeler üzerinden çok net delilleri, sonuçları bizzat görmelidir. Bizim şirket olarak çalışma yöntemimiz olan bu yaklaşım ile pilot proje sonuçlarını gören sanayici, daha ileri uygulamalar için de motive olmaktadır. Fırsatı gören sanayici, fırsatı kaçırmaz.

Pilot proje gerçekleştirmeye kendi başına imkanı olmayan veya bu hizmete henüz ulaşamamış işletmeler artık Model Fabrika’da da risksiz bir ortamda bizzat tecrübe ederek, işletmelerinde yalın ve dijital dönüşümü başlatmak için harekete geçebileceklerdir. Sanayici daha evvel denemediğini, bilmediğini, güvensiz kabul ettiğini bizzat başarılı bir şekilde Model Fabrika’da tecrübe ettikten sonra artık dönüşmek için, yetkinliklerini artırarak önce yalınlaşarak Yalın Üretim felsefesini anlayacak, sonra dijitalleşerek Endüstri 4.0’a göre evirilmek için yeterli enerjiye ve motivasyona sahip olacaktır.

Böylece KOBİ’lerimiz Avrupa KOBİ’lerine göre %50 daha verimsizken pekala %50 daha verimli hale gelebilirler ve bu olduğunda bunun ekonomimiz üzerine etkisinin ne denli büyük olacağını da herkes tahmin edebilir. O halde harekete geçmek için daha fazla beklemeye gerek yok. Önce dönüşmeye karar vermek ve sonra da kararlı bir şekilde dönüşmek gerekiyor.

Dr. Doğan HASAN

Paylaşmak İçin:

the100

 1. 1- “Sanayicimiz, işin başından-kuruluşundan beri uyguladığı, sonucunu gördüğü tarzından kolay kolay vazgeçmiyor” değerlendirmeniz doğru.
  2-Buğünün teknoloji yapısına uyum sağlamak gibi bir endişesi yok.
  3-Verimlilik çok düşük. Kalite ve fiyat istikrarı yok.
  4- Elemanları kendisi işe alıyor. Performans değerlendirme kriteri (itaat).İnsan kaynakları departmanı kurmuyor. (Bindiğim eşek benden akıllı olmamalı !.)
  5-Model Fabrika çok faydalı . Keşke görebilsek, yararlanabilsek. Ülkemde 57 yıllık Çalışma hayatım sonunda kayda değer bir ilerleme göremiyorum. Son gittiğim fuarda gördüm ki, Yönetim- üretim biçiminde-teknolojide çok büyük bir değişim var. Bu diğişime nasıl katılabiliriz ?

  1. Değerli katkınız için teşekkür ederiz.
   Beklediği karı ettiği sürece teknolojik, yönetsel veya yapısal durumu kesinlikle enteresesi olmuyor, katılıyorum ancak vizyoner sanayicilerde veya 2. nesillerde durum farklı olabiliyor. 2 nesil bazen hiç üretmemeyi seçebiliyor, o ayrı bir problem.
   Aslına bakarsanız bence kurumsal şirketlerde kimse organizasyonunda yönetmekte zorluk çekeceği yetkin çalışan istemiyor, böylece kendisine rakip olabilecek bir sorunu baştan engelliyor. Sanayici ise en düşük maaşı vermek istediği için zaten yetkin personel işe alamıyor. Ancak dikte ile yönetilebilecek, sorgulamayan, kendiliğinden fikir ve iş üretme gibi bir gayesi olmayan kişileri istihdam edebiliyor. Yetkin birisini de tesadüfen işe alabildiğinde yüksek egosundan dolayı ve kafasındaki iş yapış şablonundan dolayı o kişinin yenilik üretmesine de izin vermiyor, çatışma başlıyor.
   Model Fabrika’yı herkesin görmesini isteriz ancak bunun için Bursa Model Fabrika yönetimine talepte bulunmanız gerekecektir.
   Eskiyle kıyasladığınızda teknolojideki ilerleme o kadar hızlı ki, güncel kalmak başlı başına bir sorun ve tüm gelişmeleri takip etmek de mümkün olmadığı için bu gelişmelerin içinde yetişmiş kişilerle çalışmak bana göre doğru çözüm. Bu kişiler haliyle gençler oluyor. Gençleri yönetme şekli de haliyle nesillerle birlikte değişti ve eski emir komuta zincirine dayalı bir yönetim tarzı kesinlikle başarısız oluyor. Gençlerle kolkola girip ilerlediğinizde hem güncel kalıyorsunuz, hem de gençleri motive edip, potansiyellerini ortaya çıkarıp üretken olmalarını sağlıyorsunuz.
   İyi çalışmalar dileriz.

   1. Türkiye’deki sanayi işletmelerini, sanayicileri ve yönetim tarzlarını çok güzel tanımlamışsınız. Yararlandım. Üretim sürecindeki, ürün kalitesinde 35 yıl önce hangi sorunlar var idiyse bugün aynen devam ediyor. Şaşırıyorum. Benim gördüğümü başkaları niçin görmezden geliyor? Cevabımı sizden aldim.Demek ki; Bugün beklenen kâr elde edildiği sürece başka konularla ilgilenilmiyor…. Öğrenmenin yaşı yok. Çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir