Yalın Üretim Blogları

Tam Zamanında Üretim Nedir?

Tam Zamanında Üretim Nedir?

Just in time (JIT) olarak da bilinen tam zamanında üretim, üretim sistemlerinde iş akışı süresini ve tedarikçilerle müşterilere verilen cevap süresini azaltan çevik bir yöntemdir. Piyasaya sunma süresinin kritik önem taşıdığı son yıllarda tam zamanında üretim her geçen gün daha da fazla önem kazanmaktadır. 

Japonya’da ortaya çıkan bu üretim yaklaşımı, süreçleri yalınlaştırarak ürünleri en kısa sürede piyasaya sunmayı amaçlamaktadır. Toyota sistemi olarak da bilinen JIT, günümüzde birçok proseste ve işletmede uygulanmaktadır. JIT sistemi istikrarlı üretim, yüksek kalitede üretim, minimum envanter ve güvenilir tedarikçiler nedeniyle başarıya ulaşır.

Tam Zamanında Üretim Envanter Sistemi Nedir?

Aslında tam zamanında üretim (JIT) bir tür envanter sistemi olarak tanımlanabilir. Burada amaç, sipariş edilen ham maddenin envanterde en az sürede bekleyerek hemen üretim sürecinde kullanılmasıdır. Bu nedenle üretim işletmesi hem ham madde tedarikçileri hem de son müşteriyle etkin bir iletişim stratejisi geliştirmelidir. Bu sistemin ana amacı, envanteri en aza indirerek verimliliği en üst düzeye çıkarmaktır. 

Tam Zamanında Üretim Yöntemleri Nelerdir?

Tam zamanında üretim sistemi çeşitli yöntemleri benimser. Bu yöntemler şu şekilde ifade edilebilir:

•    Şirket içi fiziksel düzen
•    Hataların ortadan kaldırılması
•    Azaltma ve esnek yaklaşımların benimsenmesi
•    Daha küçük ölçekte üretim partileri
•    Üretim partisi boyutlarını azaltarak aktif iş akışını sağlamak
•    Birden fazla göreve sahip çalışanlara sahip olmak
•    İletişimi iyileştirmek adına görünürlüğü artırma
•    Proses için tasarım
•    Malzemelerin hat üzerindeki hareketini sadeleştirmek
•    Pull sistemleri
•    Kanban

Tüm bu yöntemlerin uygulanmasıyla başarılı bir tam zamanında üretim sistemi kurulabilir.

Tam Zamanında Üretim Hangi Avantajları Sunar?

Doğru bir şekilde uygulanan tam zamanında üretim yöntemi, şirketlerin verimliliğini artırırken risk yönetimini kolaylaştırır. Bunlara ek olarak operasyon maliyetleri de önemli ölçüde azaltılabilir. Aynı zamanda envanterde tutulan malzeme miktarı da azaltılarak, envanter maliyetlerinde de azalma elde edilebilir.

JIT’in diğer avantajları ise iş gücü maliyetlerini azaltmak, operasyon için gerekli alanı küçültmek, verimliliği artırmak, ürün kalitesini artırmak ve ortaya çıkan ürün sayısını artırmak olarak sayılabilir. Genel olarak JIT ile şirket ve üretim sistemi içinde önemli birçok fayda elde edilebilir. 

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur.

Hemen iletişime geçin!

Tam Zamanında Üretim Nedir?” için bir geri bildirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir